Powrót do Historia

Historia OSP

Według opowiadań naszych „dziadków” straż pożarna w Trzebinie działa jeszcze przed II Wojną Światową. Dowodem tego są zdjęcia z prywatnego archiwum Tadeusza Kucharskiego.

 

Foto nr.1 Pompa Silesia

 

Remiza w tamtych latach mieściła się w budynku, którym znajdował się w okolicy skrzyżowanie koło domu Pana Jana Powroźniaka. Budynek był kryty strzechą (foro nr.2). w tej remizie mieścił się poniemiecki sprzęt przeciw pożarowy ówcześnie dostępny, pompa (fora nr.1), zwijadło i wóz konny.

Foto nr. 2 Remiza

 

Pompa (foto nr.3) została odnaleziona w stodole jednego z mieszkańców Trzebiny, wyczyszczono ją i obecnie znajduje się w Izbie Pamięci Kulturowej tzw. Spichlerzu. Do pożaru musiały jechać dwa wozy, jeden ze sprzętem a drugi z pompą. Alarm w ówczesnych czasach był ogłaszany z dachu trąbką przez Pana Pytlowanego lub dzwonem kościelnym. Wóz konny przekazany do OSP w Szybowicach.

 

Foto nr.3 Stara pompa

W latach 1959-1960 do wyjazdu do pożarów pożyczany był ciągnik z Kółka Rolniczego do którego podczepiano pompę i zwijadło. W 1965 roku otrzymaliśmy przyczepę z OSP Lubrza, a następnie „Lublinka” z Komendy.

W 1986 roku trafił do nas Star 28, który po trzech latach został przekazany do Browieńca. Następnym samochodem otrzymanym od Komendy Powiatowej jest Jelcz, który służy nam do dziś.

W latach 1946-1950 zmieniły się warunki lokalowe, jest to obecny budynek. Ściany w budynku są murowane z cegły pełnej, stropy drewniane z wypełnieniem z żużla. Więźba dachowa drewniana. W budynku tym znajdowały się stajnie, w jednym z pomieszczeń była usypana ziemia na wysokość około półtora metra. Przez cały czas do dnia dzisiejszego odbywają się remonty remizy. W 1974r. łatano dach papą i smołą każdy z ochotników strażaków miał przepracować przy remontach dziesięć dniówek.

Następnym poważnym remont odbył się w roku 1976, powstały nowe pomieszczenia odnowiono stropy, dach. W 2008 roku odwodniono teren wokół remizy, została odnowiona świetlica, powstały sanitariaty i małe zaplecze kuchenne.

W 2013 roku został przeprowadzony kapitalny remont dachu. W następnych latach planowane jest odnowienie elewacji budynku i wymiana posadzek.
Remiza nie służyła tylko Strażakom ale i wszystkim mieszkańcom wsi. W latach 1960-1985 mieścił się tam kiosk Ruch i klub młodzieżowy. W świetlicy odbywały się dyskoteki i inne zabawy taneczne.

Obecnie w naszej remizie swoją siedzibę także ma Obwodowa komisja Wyborcza.